Mała architektura miejska- oferta
Mała architektura miejska – różnorodność i wysoka jakość produktów
Niezastąpionym, ale również niezbędnym elementem każdej miejscowości jest szeroko pojmowana mała architektura. Jej różnorodność oraz bogactwo ciężko opisać w kilku prostych słowach, aczkolwiek to właśnie współtworzące ją ogniwa pełnią niezwykle ważne funkcje.
Mała architektura miejska oferowana przez firmę mieści w swych szeregach zarówno miejscowe ławeczki, stojaki rowerowe, jak i pojemniki na śmieci.
Jak można zauważyć, każdy z wymienionych sprzętów pełni ściśle określoną funkcję w przestrzeni publicznej. Co więcej, są one elementami ozdabiającymi okolicę. Porządnie wykonana elegancka ławeczka czy praktyczny stojak rowerowy bez dwóch zdań mogą skutecznie wpłynąć na otoczenie, zwielokrotniając jego walory estetyczne.
Każdy sprzęt przynależący do małej architektury miejskiej wykonywany jest starannie oraz z należytą ku temu dokładnością. Począwszy od zaprojektowania aż po wykonanie i montaż wykorzystane są do ich powstania materiały najwyższej jakości. To z kolei wpływa na komfort użytkowania.
Mała architektura
Jednakże wysoko znajdowana przez użytkowników mała architektura i jej poszczególne elementy to znacznie więcej niż atrakcyjny design. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalność, ale również trwałość. W związku z czym każdy poszczególny element jest starannie zabezpieczany w odpowiedni sposób przed efektami wypływającymi z nieuchronnego upływu czasu. Dzięki temu doskonale sprawdzą się one także w warunkach intensywnej eksploatacji. Ponadto są one odporne także na niekorzystne działania czynników atmosferycznych, jak opady deszczu, śniegu, ale również mocnych wahań temperatury.
Każdy z proponowanych produktów posiada możliwość wyboru zróżnicowanych wymiarów. Tym sposobem można wybierać pośród ławeczek z oparciem i bez, ale również takich z jednoczesną funkcją stojaka rowerowego. Co więcej, zasady zróżnicowanych wymiarów oraz kształtów dotyczą się wszystkich pozostałych produktów – koszów na odpady oraz stojaków rowerowych.
Montaż produktów stanowiących poszczególne elementy małej architektury miejskiej ma na celu przede wszystkim zapewnienie komfortowego, ale również bezpiecznego korzystania.
Co to jest mała architektura?
Zgodni z przepisami prawa budowlanego do małej architektury zalicza się niewielkie obiekty kultu religijnego, fontanny, oczka wodne, elementy architektury ogrodowej oraz miejskiej, elementy służące utrzymaniu porządku. Obiekty te nie wymagają pozwolenia na budowę.
Co to jest mała architektura miejska?
Elementy małej architektury miejskiej pozwalają zagospodarować przestrzeń publiczną w miastach, które dzięki temu stają się bardziej przyjazne dla mieszkańców oraz mają ogromny wpływ na jego estetykę. Prym wiodą przede wszystkim ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, latarnie miejskie, słupki ograniczające wjazd samochodów, wiaty przystankowe, zabezpieczenia drzew, wyposażenie placów zabaw.
Wszystkie te elementy pozwalają na indywidualną aranżację obiektów o różnym charakterze, co w rzeczywistości czyni miasta znacznie piękniejszymi.
Czy ogrodzenie to mała architektura?
Prawo budowlane nie określa jednoznacznie czym jest ogrodzenie. W zależności od charakteru ogrodzonego terenu, kwalifikuje je jako urządzenie techniczne (działka zabudowana) lub obiekt budowlany (działka niezagospodarowana).
Małe płotki odgradzające rabaty, alejki można zaliczyć do elementów małej architektury.
Czy pomniki to mała architektura?
Zgodnie z art.3 pkt 3 ustawy o prawie budowlanym pomniki zostały zakwalifikowane jako budowle nie będące budynkami ani obiektami małej architektury. Oznacza to, że do ich postawienia wymagane jest pozwolenie oraz warunki zabudowy w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Mała architektura – jaka kategoria obiektu budowlanego
Prawo budowlane wyróżnia 30 kategorii obiektów budowlanych. W zależności od kategorii, obiekty muszą spełniać określone warunki formalno-prawne, np. pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie.
Mała architektura nie została umieszczona w odrębnej kategorii, a więc mieści się w kat. VIII – inne budowle. W praktyce oznacza to, że nie wymaga pozwolenia na budowę, często także zgłoszenia i pozwolenia na użytkowanie. Najczęściej odbywa się to na zasadzie „milczącej zgody”. W przestrzeni publicznej ustawienie małej architektury wymaga natomiast ustalenia miejsca lokali