wiatykrosno@gmail.com
megaandrea@interia.pl

882 180 734
533 938 889

Mała architektura ogrodowa sprawia, że miejsce wypoczynku staje się bardziej funkcjonalne i lepiej wygląda. Szukając elementów ozdobnych do swojego ogrodu, warto wybrać trejaże, kratownice i pergole. Poniżej opisujemy, jak wykorzystać je w swoim ogrodzie, by stanowiły wyjątkowy element ozdobny i pasowały do otoczenia.

Gdzie w ogrodzie rozmieścić trejaże, pergole i kratownice?

Trejaże, pergole i kratownice mogą podzielić ogród na niewielkie części i stworzyć w ten sposób kilka różnorodnych pod względem roślinności sfer. Trejaż, czy kratownica świetnie ochronią przed wiatrem i słońcem. Zaś pergola może stanowić alternatywę dla żagla przy tarasie, czy ogrodowej altany.

Dzięki elementom małej architektury ogrodowej można zamaskować część gospodarczą, w której znajduje się kompostownik, czy zbiornik na deszczówkę. Kratownice, które będą gęsto pokryte roślinami ozdobnymi mogą również uchronić odpoczywających mieszkańców i ich gości przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Trejaż

Trejaż to płaska kratowana konstrukcja, która składa się z belek i podpory. Trejaże wykonane z grubszych desek albo metalu mogą stanowić oparcie dla wieloletnich roślin pnących: winogron, czy mało znanej w Polsce aktinidii pstrolistnej lub jednorocznych ogórków i fasoli. W ten sposób dzięki trejażowi można oddzielić część wypoczynkową od użytkowej ogrodu. Przy trejażu mogą również rosnąć pnące róże oraz męczennice. Po solidniejszej konstrukcji może również wspinać się milin amerykański albo pnąca hortensja. Może on również stanowić ochronę przed słońcem i wiatrem – ustawione pod kątem prostym dwa lub trzy przęsła trejażowe mogą zastąpić ogrodową altanę, bo strefę ze stołem i krzesłami uczynią bardziej prywatną.

Kratownice

Kratownice to najprostsze ogrodowe konstrukcje zbudowane z cienkiej ramy wypełnionej kratą. Najczęściej ustawianie są przy ścianach lub wypełniają przestrzeń między podporami altan.

Podobnie, jak w przypadku trejaży, można je wykorzystać jako podpory do roślin. Z uwagi na to, że nie są zdobione, najczęściej ustawia się je w warzywniakach.

Pergole

Pergole ogrodowe to konstrukcje złożone ze słupów połączonych kratownicami lub belkami. Ich charakterystyczną cechą jest to, że posiadają prześwitujący dach. Pergole świetnie nadają do stworzenia ogrodowego wejścia – można przy nich wtedy posadzić pnące róże lub hortensje, które oplotą zarówno ściany, jak i dach pergoli. Z kolei duże pergole nadają się do zabudowy tarasu albo zastąpienia altany. Na poziomych słupach pergoli można przymocować ozdobne zasłony lub delikatne oświetlenie z lampionów. To w połączeniu z delikatnymi kwitnącymi roślinami może stanowić idealne, odosobnione miejsce relaksu.

O czym pamiętać, kupując małą architekturę ogrodową?

Ozdoby ogrodowe, zarówno drewniane, jak i metalowe należy co kilka sezonów pomalować środkami przeznaczonymi do stosowania na takich konstrukcjach. To przedłuży ich żywotność i sprawi, że zawsze będą wyglądać jak nowe. Trejaże i pergole montuje się na stałe, przytwierdzając je do podłoża przy pomocy metalowych kotew. Warto więc przemyśleć, w którym miejscu najlepiej będą wyglądały. Naturalnie można je rozmontować i przenieść, ale jeśli będą przy nich rosły wieloletnie rośliny, mogą się przez to zniszczyć.